Köszönet a TÁMOGATÓKnak !

A VMF 2016-ban végzett tevékenysége jelentősebb eseményeinek rövid összefoglalója, melyek zavartalan, kellemes és kultúrált körülmények között történő lebonyolításához-megvalósításához hozzájárult a

MŰKÖDÉSI és REZSI JELLEGŰ KÖLTSÉGEK TÁMOGATÓJA a
Bethlen Gábor Alap
is.

x

x

Az 1995-ben megalakult  Vajdasági Magyar Folklórközpont értékmentő tevékenységét, az alapszabályban  meghatározott célok és feladatok alapján folytatja, mely folyamatos, ismétlődő  és időnkénti új programok megvalósításából áll, a magyar népi kultúra értékeinek megismerése, tudatosítása, megőrzése és továbbadása céljából.

Programjait, illetve felvállalt feladatait  pályázati támogatás, valamint a vezetőség és a tagság önkéntes munkája által valósítja meg. Tevékenységének elemei: képzések, szakmai összejövetelek, kiállítások, tanulmányutak, stb. szervezése Fő tevékenysége az iskolarendszeren kívüli, a kultúrán belüli ifjúsági- és felnőttképzés.

 

A Bethlen Gábor Alap Zrt. által meghirdetett, A magyar kultúráért és oktatásért –Központi pályázati felhívás/2016 alapján, a Vajdasági Magyar Folklórközpont/VMF által átadott pályázat pozitív elbírálásban, azaz a támogatási szerződés szerint 800.000,00 Ft összegű támogatásban részesült, melynek  célja a szervezet székházát képező ingatlan (Szabadka, Dózsa György u. 17.) utcai oromzatának, száraz kapubejáratának és az épület udvari falfelületeinek  festése volt. Az előrelátott munkálatok elvégzésével a VMF a ZZ „Zanat” vállalkozást bízta meg.  A szerződésben előrelátott munkálatok 2016. augusztusában történtek. A támogatásnak köszönhetően immár megújult „köntösben” látható székházunk épülete.

A tervezett 1 125 000 00 Ft (egymillióegyszázhuszonötezerforint),  800 000 00 Ft (nyolcszázezerforint) támogatási összegre módosult, és ezen jóváhagyott, szerződött összeg alapján  történt  a munka kivitelezése.

A nyári időszakban végzett munkálatok igen látványosak voltak. Tekintettel arra, hogy táboraink is zajlottak és ezek résztvevői nem csak Vajdaság területéről, hanem Belgrádból és   Magyarországról is érkeztek, 40 fő, számos pozítív visszajelzés érkezett a felújításra vonatkozóan. Felnőttképző fazekas tanfolyamunk novemberben fejeződött,  így tanfolyamhallgatóink és látogatóik, valamint a szabadkai téli vásár idején, több látogató is   láthatta a VMF székház megújult külsőjét.

Május 25-én:

A szegedi partnerszervezet az Alapítvány a Közösségi Hálózatokért

Dél-alföldi Teleházak Regionális Közhasznú Egyesülete és a VMF

együttes pályázásának eredményeként, huszonöt fős gyermekcsoport és öt felnőtt kísérő érkezett Szegedről és környékéről  a VMF-be. Az egynapos program célja a gyapjúfeldolgozás ismertetése volt. A műhelylátogatás kezdése alkalmával először két élő kisbárányt dajkálhattak,símogattak a gyerekek boldogan. Aztán nagyszerű hangulatban, a gyapjú megmunkálásának folyamatát jártuk végig: válogatás, mosás, szárítás, festés, fonás, szövés ismertetése, gyakorlatban és kivetítéssel. Gyapjú pamacsbabákat készítettünk, szőttek kereten a gyerekek, ismerkedtek a rokkával, orsóval. Ajándékba pirostojást kaptak a húsvét közelségéből eredően, a három kérdésre pontos válaszadó pedig, gyapjú mobiltartót érdemelt. A közös uzsonna és ebéd fogyasztása még kellemesebbé tette együttlétünket. A munkában Harangozó Ottilía, Szalma Orsolya, Raj Rozália, Nagy István vett részt.

Támogató NKA.

A Vajdasági Magyar Folklórközpont,

mint a zalaegerszegi székhelyű

Népi  Kézműves Alkotóházak  Országos Egyesületének tagja,

ezennel értesít és felkér elsősorban minden népi tárgykultúra iránt érdeklődő PEDAGÓGUST, továbvbá CSALÁDOT és  ÉRDEKLŐDŐT, hogy 2016. április 01-jén  vegyen részt a

„NÉPI KÉZMŰVES ALKOTÓHÁZAK ÉS MŰHELYGALÉRIÁK

III. ORSZÁGOS HÉTVÉGÉJE” rendezvényen.

A fenti felhívás kapcsán három csoport jelentkezett. Majsai úti Általános Iskola Kokotovoć Rita (3. C  oszt.) és Nimčević Biserka (I. a oszt.) tanítónővel, valamint Nárai P. Kornélia óvónő a Tolstoj utcai óvodából, 3-7  éves ovisokkal. Nyolc ponton váltakozva dolgoztak a csoportok. A munkában Dobó Ilona, Szalma Orsolya, Szalai Jolán, Kopasz Gizella, Pülöp Mária, Lazarević Teréz, Harangozó Ottília, Csordás Erika vett részt, Raj Rozália-Nagy István irányításával a nap folyamán. Nagyszerű hangulatban folyt a munka. Egyrészt a gyapjú megmunkálásának folyamatait kísértük végig, továbbá a fazekas műhelyben is dolgoztunk. Több, mint 70 gyerek vett részt a munkában.

Május 21-én:

2016-ban immár negyedik alkalommal volt részese a VMF a Múzeumok éjszakája országos szerbiai rendezvénynek. Ez évben A MÉZESKALÁCS ÉS A BOR c. rendeztünk kiállítást, ahol mézeskalács készítőink Szerda Elvira (Óbecse), Illés Marina (Újvidék) és Harangozó Ottilia (Szabadka) mutatkozott be, illetve ismertettük munkásságukat feliratozva, és fotókkal. Boraival a hajdújárási BORKASTÉLY mutatkozott be. Örömünkre elfogadta  felkérésünket  Székesfehérvárról Szenciné Török Zsuzsanna is „Bábos Mariska néni a mézeskalácsos” c.  könyvének bemutatójához. Fellépett a Népkör CIFRA  gyermek néptánccsoportja és a Szabadkai Zeneiskola növendékei és tanárai. Az est folymán osztottuk ki az elmúlt évben záróvizsgát tett ALAPFOKÚ szövő- és fazekas tanfolyam hallgatói részére a tanúsítványt. Nagy érdeklődést keltett a borkóstolóval is egybekötött rendezvény. Hangulatos is, tömeges is volt, kb. 300 látogatóval 17,00 – 01,00 óra között. Örömünkre többen jegyezték meg, hogy „itt minden évben nagyon látványos a rendezvény”. Kérésre hajnali 03-ig rövid beszámolót küldtünk az eseményről Belgrádba a szervezőnek.

  1. május 28.
    X. Polák Margit hímzéspályázat és kiállítás

Ismét tömeges volt a 18,00 órai megnyitó, kellemes hangulatban telt el, a néhány órányi együtt töltött  idő a szakmabeliek és érdeklődők körében.  A húsz évvel ezelőtt útjára indított, vidékünkön máig egyetlen, ezúttal jubiláris pályázati népművészeti kiállítást, Kecskemétről Kriskóné Dávid Mária, a Népi Iparművészeti Gyűjtemény vezetője nyitotta meg. A rendezvényen bemutatott munkákról ezúttal is készült katalógus. A VMF határozata alapján a zsűri által ajánlott három legkiválóbb munka készítője, külön elismerésben részesült. Ezúttal az elismerést Jeges Ilona, Kávai Anna és Makó Erzsébet vehette át. Ugyanakkor a háromszor egymást követő különdíj tulajdonosa Polák Margit Díjban részesült, ezúttal Jeges Ilona volt az ünnepelt!

A rendezvény Szabadka Város Polgármestere, a Grafoprodukt nyomda és a VMF támogatásával valósult meg.

  1. június 13-19. között zajlott Szabadkán a VMF székházban, Szeged környékéről érkezett 14 résztvevővel, a szegedi partnerszervezet az Alapítvány a Közösségi Hálózatokért, Dél-alföldi Teleházak Regionális Közhasznú Egyesülete és a VMF együttes pályázásának eredményeként az egyhetes szövőtábor felnőttek számára.
    A gyapjűszövés alapjaival ismerkedtek a hét folyamán a táborlakók, a VMF egykori tanítványa Szalma Orsolya és Szalai Jolán  gyakorlati oktatók által. Elméleti előadásokat Raj Rozália és Szeles Gizella tartott. Jó hangulatban telt, eredményes hét volt ez a visszajelzések alapján.
    Támogató: NKA.

Az előrelátottaknak megfelelően megszervezésre került 2016-ban is a VMF, ezúttal 17. Népművészeti Kézműves Tábora. Csak hímző szakágban folyt a munka, tekintettel arra, hogy szövő és fazekas szakágban elenyésző volt a jelentkezők száma.

A VMF felnőttek számára előrelátott tábora 2016. 07. 25-30 között zajlott. Elméleti és gyakorlati vendégelőadó/oktató Varga Jánosné Kovács Veronika volt Sióagárdról. Téma: Sióagárdi fehér hímzés, varrott csipke, rojtkötés.

Örömünkre, ez évi táborunkban a korábbi táborlakókon kívül újabb érdeklődők is érkeztek, pl. Topolyáról, Adáról, Bácspalánkáról, Belgrádból, ill. Magyarországról, összesen  közel 40 fő.

Támogató: VMF

 

Újabb haladó csoport (II. év) fejezett fazekas képzést a VMF-ben.

1995-ben létrehozott szervezetünknek a megalakulástól egyik folyamatos tevékenysége a magyar népi kismesterségeket oktató felnőttképzés.

A vidéken igen nagy a jelentősége a tanfolyamoknak, hiszen ez az egyetlen, folyamatos ilyen jellegű képzés a vidéken.!

A hatékonyabb értékmegőrző, közösségfejlesztő tevékenység érdekében, 2006-ban önálló ingatlant biztosított magának a szervezet (Szabadka, Dózsa György 17), ahol felszerelt tantermekben és állandó jelleggel berendezett tanműhelyekben folynak a 2x14o órás tanfolyamok.

  1. őszén vizsgázott a fazekas alapképzést végzettek csoportja (V. generáció) és 2016-ban folytatta és fejezte be a II. év, azaz a haladó csoport számára előrelátott tanfolyamot (III. generáció,) a Bethlen Gábor Alap Zrt –Szekeres László Alapáltal jóváhagyott támogatási összeg felhasználásával. Bácska és Bánát területéről érkeztek a hallgatók: Magyarcsernye, Zenta, Szabadka. Időközben nyugati munkavállalás miatt távozott néhány hallgató, így 4 fő fejezte a tanfolyamot.

Nyolc összejövetel alkalmával hallgatták a tanfolyamhallgatók a négy  kiváló magyarországi szakelőadó elméleti előadását és vettek részt a gyakorlati oktatáson a 140 órában.  A felkért előadók a szakág sajátosságától függően, különböző vidékről érkeztek és alkalmanként másfél napot töltöttek a hallgatókkal (szombat 09,00-19,00 és vasárnap 08,00-12,00 óra között) havonkénti gyakorisággal, 2 alkalommal megcélozva 1-1 tájegységet. Felkért magyarországi vendégelőadóink: Molnárné Tamási Anetta fazekas-Tata. (Téma:Tatai fazekasság). Rács Róbert fazekas- Várdomb. (Téma: Sárköz fazekassága). Pusztai Zsolt okleveles néprajzkutató, fazekas oktató, a mezőtúri múzeum vezetője –Mezőtúr. (Téma: Az Alföld fazekassága). Bangó Alíz Mária okleveles néprajzkutató, fazekas oktató –Tök. (Téma: Csákvár és az Őrség fazekassága) voltak.      A tanfolyam összejövetelei 2016. ápr. 02-nov. 26. között lettek megtartva a VMF székházban berendezett szakoktató tanműhelyben és tantermekben. A tanfolyam vezetője Raj Rozália volt, Kopasz Gizella pedig a vendégelőadók zavartalan gyakorlati munkáját segítette. A tanfolyam befejeztével fazekas szakágban, négy fővel gyarapodott a továbbképző csoport tagjainak, azaz második évet is fejezett fazekasnövendékek száma.

Az év folyamán a VMF keddi konzultációs napján január, február és december kivételével, 15,00-18,00 óra között  díjmentes szakmai tanácsadást kaphatott a tagság ill. valamennyi érdeklődő,  könyvtárunkban pedig gazdag szakirodalom állt rendelkezésre szervezetünk székházában.

 

A VMF 2016-os évi tevékenysége működési és rezsi jellegű költségei lefedéséhez a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.–Szekeres László Alap 200,000 Ft (kettőszázezerforint) támogatási összeggel  járult. A pályázati támogatás összegét az alábbi költségek részbeni lefedésére fordította a VMF: irodaszer, telefon, gáz- víz- áramköltség, web hosting, könyvelési költség.

A VMF tisztelettel köszöni meg a támogatást!

x

x