2014 elején újra meghirdettük a 140 órás kézművesképző tanfolyamot kezdők számára. Több népszerűsítő és tájékoztató jellegű előadást követően április 26-án a VMF székházában tartottuk meg azt a találkozót, melyen tanfolyamunkat részletesen bemutattuk az érdeklődők számára. Az alap kézművesképző tanfolyam fazekas és szövő szakágban szeptemberben indult, és havi rendszerességgel hétvégenként kerül sor a képzésre.
Április 4-5-én a VMF a Kézműves Alkotóházak Országos Egyesülete rendes tagjaként a Népi Kézműves Alkotóházak és Műhelygalériák 1. Országos Hétvégéjén a székházban nyílt műhelynapokat tartott az érdeklődő családok és kisiskolások számára. A „Nem úgy van az , mint volt régen…” című foglalkozások keretén belül az érdeklődők megismerkedhettek a fazekasság, a mézeskalács készítés, a tojás írás fortélyaival, ugyanakkor szövőműhelyünkben láthatták azt is, hogyan készül a gyapjúfonál és a kézi szőttes.
Májusban Budapesten a Belvárosi Hereditas Galériában a Hereditas Kulturális Központ, a Galgamácsi Hagyományőrző Egyesület, az Iharos Népművészeti Egyesület és a Vajdasági Magyar Folklórközpont közös tárlata került bemutatásra.
Idén 9. alkalommal került sor a „Polák Margit” pályázati kiállítás megrendezésre, amely megmérettetési lehetőséget biztosít a népi hímzők számára. Ez évben 57 pályázó 147 alkotása érkezett be. A zsűri 54 pályázó 112 alkotását tartotta bemutatásra alkalmasnak. A szakzsűri értékelését követően május 17. és 31. között kerültek bemutatásra a résztvevők alkotásai. A Vajdasági Magyar Folklórközpont a „Polák Margit” kiállítással vett részt az országos szintű Múzeumok Éjszakája rendezvényen.
A Szabadkai Városi Könyvtárban, az Életjel évadzárójának kisérőrendezvényeként “Kisvásár” elnevezéssel a VMF lehetőséget kapott a tárgyalkotó népművészeti tevékenységének és a szövő-hímző-fazekas alkotásainak bemutatására.
A XV. Népművészeti Kézműves Tábort június utolsó hetében, június 21. és 26. között rendeztük meg Szabadkán a VMF székházában. Idén az egyhetes intenzív tábornak 30 résztvevője volt, akik hazai és magyarországi oktatóktól tanulhattak. A fazekasok a díszítőelemekkel és díszítőtechnikák elsajátításval foglakoztak , míg a hímzők a csipke elemeket tartalmazó hímzésekkel foglakoztak.
A szeptember 5-én Ómoravicán megrendezésre kerülő Szüreti Napokon idén is részt vett a VMF, melyen szervezetünk több tagja is bemutatatta alkotásait.
Szeptemberben a Vajdasági Magyar Folkórközpont székházában bemutatásra került a Zentai Városi Múzeum a XX. század tisztálkodási kellékeit bemutató néprajzi gyűjteménye „ Meg is mosakodjál, meg is fésülködjél” címen. A kiállítást szeptember 18 -30. között láthatta a közönség.
Szeptemberben került sor a VMF és a REC Banat közötti együttműködési megállapodás megkötésére is, melynek értelmében a jövőben a VMF partnerszervezetként vesz részt a REC Banat felnőttképzési “Obrazovanjem do lakšeg zapošljavanja” („Education to Easier Employment – E3″) programjában.
Stúdiófoglalkozásainkat 3 különböző helyszínen tartottunk. Az első szakmai talákozóra szeptember 2-án Bácsgyulafalván került sor. Szervezetünk a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület meghívására a Szigetvár-vidéki fehér hímzései témakörben tartott stúdiófoglalkozást az érdeklődők számára. Szeptemberben a fazekasok részére rendeztünk a VMF székházában stúdiófoglakozást, melynek támája a „Díszítőelemek elemzése a fazekasságban” volt. November 15-én Szenttamáson Telecskai áttört hímzések kerültek feldolgozásra egy stúdiófoglakozás keretén belül.
Novemberben a Mezőtúri Oktatási Centrumban “A kézművesség a helyi gazdaságban” elnevezésű képzésen a VMF felkérést kapott, a kézműves és kézművesképzés tapasztalataink bemutatására, melyre november 21-én került sor.
Az ópusztaszeri a Vackor Környezet- és Természetvédelmi Egyesület felkérésére novembertől a VMF részt vesz a „Gyapjú világa” elnevezésű szövés – fonás tanfolyam megvalósításában. A tanfolyam elméleti előadásokból és szakmai gyakorlatokból áll, és a SZÖRMENTÉN – a természetközeli legelőtől a gyapjúzokniig című projekt szerves részét képezi, melyet a Norvég Civil Támogatási Alap támogat.
A Vajdasági Magyar Folklórközpont a Népművészeti Egyesületek Szövetségének Tagszervezeteként annak munkájában is részt vesz.
A tagság szakmai előrehaladásához a konzultációs napok is hozzájárulnak, melyekre folyamatosan keddenként került sor a 2014-es évben is.
Szervezetünk 2014-es tevékenységeit támogatták:
– Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt a Szekeres László Alapítvánnyal eggyütműködve,
– Népművészeti Egyesületek Szövetsége,
– Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kissebségi – Nemzeti Közösségi Titkárság,
– Tartományi Művelődési és Tájékoztatási Titkárság.
A beszámolót Szeles Gizella ismertette a szervezet közgyűlésén (2014. november 18.)