A hímzés varázsa

Teritők

Május végéig tekinthető meg a Vajdasági Magyar Folklórközpontban a Hímzéspályázati Kiállítás

A Kárpát-medence magyar hagyományos, népi, paraszti hímzések mintakincsének felkutatása és továbbéltetése a célja annak a hímzéspályázatnak, amelyet immáron kilencedik alkalommal rendeztek meg. A beérkezett legszebb munkákból felállított Polák Margit Hímzéspályázati Kiállítást a hétvégén nyitották meg a Vajdasági Magyar Folklórközpont székházában Szabadkán. Ez alkalommal 57 alkotó kézimunkáit tekinteti meg a közönség.

– A Polák Margit Hímzéspályázati Kiállítást zsűrizés előzi meg, ekkor méltatják a beérkezett alkotásokat. Ma már egyre kevesebb az az alkotás, amely nem üti meg a színvonalat ahhoz, hogy a kiállítás termeinek falára kerülhessen. Az itt bemutatott sokféle hímzés nemcsak a rendkívül jellemző fehér lyukhímzés, hanem számtalan gömöri, sárközi, kalocsai, úri hímzés is megtekinthető – mondta Kriskóné Dávid Mária, a kecskeméti Népi Iparművészeti Gyűjtemény gyűjteményvezetője, etnográfus a kiállítás megnyitóján. Hozzátette, nagy jelentősége van az ilyen kézimunkának, hiszen az önszórakoztatás, valamint a testi-lelki frissesség megőrzése mellett a hagyományok átörökítése is a feladata, hiszen ma már nem anyáról lányára öröklődik a tudás, hanem azt is meg kell tanulni. Köszöntötte a kiállítókat, majd bátorította a kézimunkák alkotóit, hogy bátran nyúljanak más technikákhoz, illetve felhívta a figyelmüket, hogy ne csak dísztárgyakra, hanem mindennapi használati tárgyakra is hímezzenek.

Raj Rozália, a kiállítás rendezője arról szólt: 18 évvel ezelőtt szervezték meg az első pályázati kiállításukat, azóta egyre többen vesznek részt, és egyre minőségibb munkával pályáznak a hímzéspályázaton.

A hímzéspályázat szakzsűrije három alkotót: Jeges Ilonát, Kolenák Ibolyát, valamint Karácsonyi Erzsébetet részesítette elismerésben és különdíjban, Beke Angéla, Dávid Irénke, Fenyvesi Margit, Kávai Anna, Lóc Hajnalka, Makó Erzsébet pedig dicséretben részesült. A kiállítás minden résztvevője emléklapot kapott. A rendezvény támogatói: Nemzeti Kulturális Alap és Népművészeti Egyesületek Szövetsége ( Budapest).

A Múzeumok éjszakája kezdeményezésére, amelyet az országban uralkodó rendkívüli állapotok miatt elnapoltak, a Polák Margit Hímzéspályázati Kiállítást humanitárius céllal tartották meg. Az összegyűlt pénzadományokat az árvízkárosultak megsegítésére fordítják.

A kiállítás május 31-ig tekinthető meg minden munkanapon délelőtt 10 és délután 4 óra között.

 

Forrás:
Magyar Szó
Miklós Hajnalka, 2014.05.20.