A bemutatott öltözetelemek a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ,Cirkalom Néptánc Együttese színpadi ruhatárának részét képezik. 2019-ben az együttes vezetői Kisimre Árpád és Savelin László felkérésére, a Vajdasági Magyar Folklórközpont/VMF munkatársainak közreműködésével készültek.
Az itt látható tizenkét db, gazdagon díszített női ing bemutatásával a zoborvidéki magyar települések (Zoborvidék, vagy Zoboralja, történelmi tájegység Szlovákiában*) hangulatát igyekeztünk érzékeltetni. Elsősorban az igen igényes, sajátos hímzéssel készült, ingujj díszítésre kívánjuk felhívni a figyelmet!A hét db, lenvászon alapanyagból készült ing esetében, a jelzett terület magyarsága körében viselt ünnepi öltözetelem ujján látható díszítés sajátos, szálszámolásos, aprólékos, csipkeszerű hatást adó hímzéstechnikával készült.
Az
eredeti viseletanyag hitelességét és hagyományhűségét szem előtt tartva a díszítmények
Raj Rozália népi hímző szakoktató
tervei alapján készültek, a technikai munkálatokat Nagy István végezte. A
hímzések az egyedi hímzéstechnika mellett, sajátos mintaelem elrendezést, színvilágot,
jellemző szín együttest mutatnak. A
tervek alapján a hímzés kivitelezői a VMF tagságából
Dávid Irénke és Kovács Edit voltak.
Öt ing esetében az alapanyag és az ujjak díszítése is kézi szövéssel készült, mely Ágoston Andrea szövő, népi iparművész a Vajdasági Magyar Folklórközpont tanítványának munkáját dicséri.
Valamennyi ingujj esetében, a díszítést a csukló felett, csipke egészíti ki.
A gyári kelméből (méteráru: selyem, brokát, kasmír) készült, ünnepet, sajátos színvilágot, szabást, díszítést láthatunk az ingekre helyezett mellényeken, melyek az egykori öltözet együttes részeként tarthatók számon.
Ezek, Furik Rita ajánlata alapján készültek, a kivitelező Rózsa Jolán volt, csak úgy, mint az ingek varrása esetében, szem előtt tartva a funkciót, vagy is a színpadi viselés alkalmával a szabad mozgás biztosítását és az öltöztetés egyszerűsítését.
https://www.facebook.com/events/966548538106914/?ref=newsfeed